خواص ادویه جات

ادویه دودی چیست؟ مواد، ترکیبات و طرز تهیه ادویه دودی آبادان

ادویه دودی چیست؟ مواد، ترکیبات و طرز تهیه ادویه دودی آبادان

ادویه دودی آبادان یکی از انواع چاشنی یا ادویه هاست که به غذا عطر و طعم بسیار خوبی میدهد. غذاهای دودی مانند کباب کوبیده به دلیل اینکه با آتش چوب درختان تهیه می شوند و بوی دود می گیرند، مورد علاقه ی بسیاری از افراد هستند. ادویه های دودی دقیقا همین عطر و طعم را به غذا می دهند بدون اینکه مدتی طولانی در معرض دود قرار بگیرید.

ترکیبات ادویه دودی آبادان چیست؟

ترکیبات ادویه دودی آبادان چیست؟

ترکیبات ادویه دودی آبادان چیست؟

برای درست کردن ادویه دودی از ادویه های مختلف و با عطر و طعم های متفاوت استفاده می شود.

این سبزیجات و ادویه ها هر یک دارای خواص و فواید زیادی برای بدن هستند و استفاده از آنها در پخت غذا مزه ای لذیذ به غذا می دهد.

سیر یکی از ترکیبات ادویه دودی است که خاصیت پاکسازی داشته و مجاری تنفسی را پاک می کند، خون را تصفیه کرده و عفونت روده ها را نیز از بین می برد. همچنین سیر به از بین رفتن سلول های سرطانی کمک می کند و نیز دارای خاصیت ضد استرس و ضد خستگی می باشد.

یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده ادویه دودی پیاز است که تقریبا در تمامی غذاها برای طعم دار کردن استفاده می شود. پیاز دارای فواید زیادی شامل جلوگیری از فشار خون بالا و بهبود سلامت قلب است و همچنین در درمان بیماری های عفونی مانند سرماخوردگی و آنفلونزا بسیار مفید بوده و می تواند میزان کلسترول، چربی و قند خون را پایین بیاورد.

فلفل سیاه در پخت و طعم دار کردن بسیاری از غذاها استفاده می شود و بدلیل اینکه تندی کمی دارد طرفداران بسیار زیادی دارد. فلفل سیاه یکی از ادویه های اصلی در تهیه ی ادویه دودی آبادان می باشد و دارای خاصیت ضد سرطانی و افسردگی نیز می باشد. همچنین در بهبود سلامت مغز و درمان عفونت نیز نقش زیادی دارد.

زنجبیل که در گروه ادویه های تند قرار می گیرد، مورد پسند تعداد زیادی از افراد بوده و همچنین موارد مصرف زیادی دارد. این ادویه که خوش طعم و بو هم هست خواص فراوانی دارد. از جمله: بهبود درد و آرتروز، خاصیت ضد التهابی، درمان استفراغ و حالت تهوع، کاهش دل پیچه

یکی از ترکیبات اصلی در ادویه دودی آبادان عصاره ی دود است که باعث ایجاد عطر و طعم دود در این ادویه می شود. همچنین عصاره ی دود باعث افزایش لذت مصرف غذاها نیز می شود.

افزون بر ادویه هایی که در بالا ذکر شد، در تهیه ادویه دودی آبادان از چندین ادویه دیگر به دلخواه نیز میتوان استفاده کرد.

طرز تهیه ادویه دودی آبادان

طرز تهیه ادویه دودی آبادان

طرز تهیه ادویه دودی آبادان

برای تهیه ادویه دودی آبادان می توان مخلوطی از پودر فلفل، سایر ادویه های دلخواه و همچنین فلفل تند را درون یک قابلمه ریخته و روی حرارت قرار دهیم. حتما باید درب قابلمه بسته باشد تا بوی دود در قابلمه بپیچد و ادویه بوی دود بگیرد.

ادویه دودی برای چه غذاهایی استفاده می شود؟

ادویه دودی برای چه غذاهایی استفاده می شود؟

ادویه دودی برای چه غذاهایی استفاده می شود؟

از ادویه دودی آبادان می توان در تهیه ی غذاهایی مانند کباب، استیک و سبزیجات گریل استفاده کرد تا عطر و طعم دود به خود بگیرند. ادویه دودی آبادان بدلیل اینکه در برابر حرارت مقاوم است جهت استفاده در انواع فراورده های گوشتی مانند سوسیس و کالباس به کار میرود. همچنین در غذاهای آماده و نیمه آماده نیز از این ادویه ی خوشبو استفاده می کنند.

ادویه دودی آبادان را می توان در هر غذایی که قابلیت کباب کردن داشته باشد، استفاده کرد. مانند جوجه کباب و استیک که در گروه غذاهایی هستند که اگر ادویه دودی در پخت آن ها بکار رود، عطر و طعمی فوق العاده به غذا میدهد.

ادویه ی دودی آبادان افزون بر اینکه در پخت غذاهای جنوبی به کار میرود، میتوان از آن در تهیه ی غذاهای مناطق مختلف کشور نیز استفاده کرد. مانند میرزا قاسمی که از غذاهای معروف شمال کشور می باشد.

نحوه مصرف ادویه دودی

نحوه مصرف ادویه دودی

نحوه مصرف ادویه دودی

ادویه دودی آبادان را به دو صورت می توان استفاده کرد :

  1. همراه با دیگر ادویه ها به غذا اضافه کنید.
  2. با آب یا روغن ترکیب کرده و به غذا اضافه کنید.

از این ادویه می توان برای تهیه ی انواع سس نیز استفاده کرد.

لازم به ذکر است که این ادویه ی دودی را باید با احتیاط مصرف کرد زیرا ممکن است برای برخی از افراد مصرف آن خطرناک باشد. مانند زنان باردار و شیرده که باید از مصرف این ادویه خودداری کنند. ادویه دودی آبادان مانند بقیه ی ادویه ها برای خوش طعم و خوش بو کردن مواد غذایی استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *