خواص ادویه جات, گیاهان دارویی

جینسینگ چیست و طریقه مصرف و خواص و فواید ریشه و گیاه جینسینگ برای زنان و مردان

جینسینگ چیست و طریقه مصرف و خواص و فواید ریشه و گیاه جینسینگ برای زنان و مردان

استفاده از بخش های مختلف گیاهان دارویی برای درمان بیماری های مختلف قدمتی چند هزار ساله دارد و به طب کهن باز می گردد. بسیاری از گیاهانی که سابقاً از آن ها به عنوان دارو استفاده می شده است، اکنون جزو گونه های منقرض شده هستند ولی خوشبختانه بسیاری دیگر از آن ها هم چنان وجود دارند؛ یکی از این گیاهان که مصرف آن به 5000 سال پیش باز می گردد، جینسینگ است. از این رو در این مقاله به معرفی این گیاه، انواع آن، خواص و مضرات آن و… پرداخته ایم؛ پس با ما همراه باشید.

جینسینگ چیست؟

جینسینگ چیست؟

جینسینگ چیست؟

جینسینگ یک گیاه دارویی است که انواع مختلف آن، قرن ها برای مقاصد درمانی در آسیا و آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفته است. جینسینگ یکی از محبوب ترین داروهای گیاهی در جهان است. این گیاه دارویی، بومی کشورهای آسیای شرق دور از جمله چین، کره و سیبری شرقی است و هزاران سال است از جینسینگ برای اهداف درمانی در طب سنتی چینی استفاده می شود. بخش عمده این گیاه که بیشتر برای اهداف درمانی استفاده می شود، ریشه آن است.

جینسنگ آسیایی یکی از چندین نوع جینسنگ موجود در جهان است. اصطلاحات جینسینگ قرمز و جینسینگ سفید به ریشه های جینسنگ آسیایی اشاره دارد که به دو روش مختلف تهیه شده اند.

جینسینگ در طب جایگزین به عنوان دارویی مؤثر در کاهش قند خون بعد از غذا در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 و عفونت های تنفسی استفاده می شود.

جینسینگ هم چنین برای بهبود عملکرد ورزشکاران استفاده می شود.

گفته شده است که جینسینگ می تواند به پیشگیری و کاهش عوارض مشکلاتی از جمله اختلال نقص توجه یا همان بیش فعالی (ADHD)، سرطان سینه، خستگی مرتبط با سرطان، علائم یائسگی، از دست دادن حافظه، کم خونی، بی خوابی، اختلالات خونریزی قاعدگی و اختلالات گوارشی نیز کمک کند.

منشاء جینسینگ کجاست؟

منشاء جینسینگ

منشاء جینسینگ

جینسینگ فواید بی نظیری دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم. اما آیا می دانستید که این ریشه شگفت انگیز تقریباً 5000 سال پیش شناخته شده است؟ بله ، درست متوجه شدید، این گیاه از 5000 سال پیش به عنوان یک گیاه دارویی تلقی می شده است.

جینسینگ در گذشته های دور به عنوان یک ریشه خوراکی استفاده می شد، اما خیلی زود فواید آن برای سلامتی مورد توجه قرار گرفت و قدرت آن برای شفا و حفظ تعادل و آرامش بدن، توجه اطبا را جلب کرد.

چین در ازای ابریشم چینی و داروهای چینی، از کره، جینسنگ وحشی وارد کرد. پس از آن، کره با توجه به استقبال گسترده از این گیاه دارویی، به پرورش تجاری جینسینگ پرداخت.

انواع مختلف جینسینگ کدام است؟

جینسینگ یک گیاه قوی است که می تواند سلامت شما تحت تأثیر قرار دهد. شاید تعجب کنید اگر بگوییم که این گیاه انواع مختلفی دارد که بسته به منشأ آن، هر یک دارای ویژگی های متفاوتی هستند. در ادامه سه ​​نوع اصلی جینسینگ را معرفی می کنیم.

جینسینگ امریکایی و خواص آن

جینسینگ امریکایی

جینسینگ امریکایی

جینسینگ امریکایی برای کاهش فشار خون و هم چنین کاهش قند خون مفید است. جینسینگ امریکایی یا Panax quinquefolis یکی از محبوب ترین گیاهان در ایالات متحده امریکا است. این گیاه بیشتر در امریکای شمالی رشد می کند. سابقاً بومیان امریکا از جینسنگ امریکایی برای اثرات دارویی آن استفاده می کردند.

همه خواص این گیاه به لطف ترکیبات فعال آن به نام جینسنوزیدها است. جینسنوزیدها قدرت حافظه را تا حد زیادی بهبود می بخشد. هم چنین مصرف منظم جینسنگ امریکایی با افزایش عملکرد شناختی عصبی مرتبط است و می تواند از بیماری هایی مانند آلزایمر جلوگیری کند.

جینسنوزیدهای موجود در جینسنگ امریکایی دارای اثر آرامش بخشی هستند. هم چنین این گیاه برای تسکین استرس و ناراحتی معده عالی است. کولیت، استفراغ و بی خوابی نیز می تواند با جینسنگ امریکایی درمان شود.

این نوع جینسنگ دارای خواص ضد سرطانی است.

اگر فشار خون بالا دارید، جینسنگ امریکایی می تواند با کاهش سختی شریان آن را کنترل کند که این موضوع برای جلوگیری از بروز بیماری های قلبی هم مفید است، به خصوص اگر قبلاً در معرض ریسک بالای بیماری های قلبی بوده باشید. جینسینگ امریکایی حتی می تواند به بیماران دیابتی نوع 2 نیز کمک کند.

ابن نوع جینسینگ به نوعی شبیه بدن انسان است. اجزای ریشه جینسینگ شبیه بازوها و پاها هستند. رنگ این نوع جینسینگ معمولاً برنزه روشن است اما می توانید آن را در طیف های مختلف قهوه ای هم پیدا کنید.

جینسینگ آسیایی و خواص آن

جینسینگ آسیایی

جینسینگ آسیایی

جینسینگ آسیایی یا جینسینگ پاناکس به جینسنگ قرمز یا کره ای نیز معروف است و هزاران سال است که طب چینی از این گیاه استفاده می کند.

جینسنوزیدها اجزای اصلی جینسنگ آسیایی هم هستند. با این حال، برخلاف همتای آمریکایی خود، جینسینگ آسیایی خواص قوی تری دارد. مزایای رایج این نوع جینسینگ شامل افزایش استقامت فیزیکی، تمرکز و انرژی طبیعی بدن است. هم چنین با عملکرد شناختی قوی تر و ارتقای کیفیت کلی زندگی مرتبط است.

جینسینگ آسیایی می تواند ایمنی بدن شما را نیز تقویت کند. مطالعه ای در همین زمینه نشان داد که جینسینگ تعداد سلول های ایمنی شما را افزایش می دهد و حتی می تواند پاسخ سیستم ایمنی بدن به واکسن آنفولانزا را نیز افزایش دهد.

جینسینگ آسیایی هم مانند جینسینگ امریکایی، تأثیر مثبتی بر عملکرد شناختی دارد. مکمل 12 هفته ای پودر جینسینگ می تواند عملکرد شناختی را در بیماران مبتلا به آلزایمر بهبود بخشد. سایر جنبه های سلامت روان مانند تمرکز و یادگیری نیز با مصرف این نوع جینسینگ بهتر خواهند شد.

هم چنین اگر از اختلال نعوظ رنج می برید، جینسنگ آسیایی یک درمان طبیعی برای آن است. محققان فکر می کنند جینسنوزیدهای موجود در آن مشابه تستوسترون عمل می کنند. افزایش تولید اسپرم، بهبود عملکرد جنسی و کمک به افزایش فعالیت جنسی نیز با مصرف این نوع جینسینگ امکان پذیر است.

جینسینگ آسیایی کمی تیره تر از نوع آمریکایی آن است. صرف نظر از این، آن ها بسیار شبیه به هم هستند و اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند.

جینسینگ سیبری و خواص آن

جینسینگ سیبری

جینسینگ سیبری

جینسینگ سیبری یا Eleutherococcus senticosus ، پسر عموی دور جینسنگ آمریکایی و آسیایی است. در این نوع جینسینگ، به جای جینسنوزیدها، این گیاه دارای مواد شیمیایی فعال به نام eleutherosides است.

جینسینگ سیبری به طور سنتی به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی استفاده می شود و مانند جینسینگ آسیایی، تولید سلول T را افزایش می دهد. حتی مطالعات نشان داده اند که طول و شدت سرماخوردگی را کاهش می دهد.

مزیت دیگر استفاده از این نوع جینسینگ، افزایش سطح انرژی بدن است. به همین دلیل بسیاری از افراد از آن برای بهبود عملکرد شناختی و جسمانی استفاده می کنند.

در عین حال، این گیاه دارای خواص ضد توموری است. این ماده توانایی متوقف کردن تکثیر سلول های سرطانی را دارد. ریشه جینسنگ سیبری چوبی و پیچ خورده به نظر می رسد و رنگ آن قهوه ای است و ظاهر چین داری دارد.

هم چنین می توان جینسینگ را با توجه به نوع کشت آن ها طبقه بندی کرد:

جینسینگ خود رو و خواص آن

جینسینگ خود رو

جینسینگ خود رو

گونه جینسینگی که در طبیعت رشد می کند، به عنوان جینسنگ خود رو شناخته می شود که در حال حاضر به دلیل محبوبیت زیاد آن رو به کاهش است زیرا معمولاً این گیاه رشد کندی دارد و با توجه به میزان بالای مصرف، میزان گونه تقلیل یافته است.

جینسینگ کشت شده

جینسینگ کشت شده

جینسینگ کشت شده

جینسینگ کشت شده توسط انسان در مناطق کوهستانی کاشته می شود. بنابراین، بسیار ارزان تر از جینسینگ خود رو است، هر چند در همان محیط رشد می کند و مزایای تقریباً یکسانی نیز دارد.

هم چنین ریشه جینسینگ با توجه به پروسه آماده سازی آن نیز به دو گونه تقسیم بندی می شود:

جینسینگ سفید و خواص آن

جینسینگ سفید

جینسینگ سفید

وقتی جینسینگ را پس از برداشت پوست می کنند و خشک می کنند، جینسنگ سفید حاصل می شود که مقدار آب آن فقط حدود 12 درصد یا کمتر است.

جینسینگ قرمز و خواص آن

جینسینگ قرمز

جینسینگ قرمز

برای تهیه جینسینگ قرمز، پس از برداشت، پوست آن را می کنند، آن را بخارپز می کنند و در نهایت با استفاده از آفتاب، آن را خشک می کنند که این روند آن را بسیار شکننده می کند.

خواص جینسینگ برای مردان

خواص جینسینگ برای مردان

خواص جینسینگ برای مردان

قرن هاست که از گیاه جینسینگ برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود، به ویژه در مردان استفاده از جینسینگ طرفداران زیادی دارد. در ادامه پنج مورد از مزایای جینسینگ برای مردان آورده شده است:

اختلال نعوظ را درمان می کند.

جینسینگ می تواند عملکرد جنسی در مردان را بهبود بخشد. اختلال نعوظ، روند طبیعی از افزایش سن در مردان نیست، اما با افزایش سن شایع تر می شود. به هر حال، این مشکل پنج درصد از مردان 40 ساله را تحت تاثیر قرار می دهد. در سن 70 سالگی ، تقریباً 15 درصد از مردان از این عارضه شکایت دارند.

بر اساس تحقیقات به عمل آمده، جینسینگ کره ای بدون تغییر سطح هورمون و چربی خون به عملکرد جنسی در مردان کمک می کند. بر اساس این تحقیقات مردانی که جینسینگ مصرف می کردند، نعوذ بهتری داشتند و این باعث می شد که برقراری رابطه جنسی برای آن ها آسان تر شود.

میزان گلوکز خون را بهبود می بخشد.

مردان بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستند و جینسینگ امریکایی می تواند این عارضه را کاهش دهد.

ثابت شده است که جینسینگ می تواند هم گلوکز ناشتا و هم گلوکز بعد از صرف غذا را کاهش دهد. این تأثیرات حتی در افرادی که قبلاً مبتلا به دیابت نوع 2 بوده اند، مشاهده شده و این امر به یک درمان طبیعی بالقوه تبدیل شده است.

توجه داشته باشید همیشه جینسینگ را با غذا مصرف کنید. در غیر این صورت، قند خون شما می تواند آنقدر پایین بیاید که حتی اگر دیابتی هستید، دچار افت قند خون شوید. جینسینگ هم چنین با داروهای دیابتی تداخل دارد؛ بنابراین اگر از دارو استفاده می کنید، قبل از مصرف جینسینگ با پزشک خود مشورت کنید

با سرطان مبارزه می کند.

میزان مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان بیشتر از زنان است و جینسینگ به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی می تواند با این بیماری کشنده مبارزه کند. این ریشه دارویی اثرات قابل توجهی در بر سرطان روده بزرگ، سومین سرطان شایع در ایالات متحده، نشان داده است.

سندرم متابولیک را بهبود می بخشد.

چاقی اغلب با سندرم متابولیک ظاهر می شود، سندروم متابولیک مجموعه ای از عوامل است که شانس ابتلا به بیماری های مزمن را افزایش می دهد و دیابت، سکته مغزی و بیماری های قلبی تنها برخی از بیماری هایی هستند که به آن مرتبط هستند.

مردان چاق بیشتر در معرض ابتلا به سندرم متابولیک هستند و طبق درمان های مکمل در پزشکی، جینسینگ قرمز توانایی بهبود آن را دارد. این نوع جینسینگ تأثیر مطلوبی بر هورمون ها و عملکرد میتوکندری ها به عنوان دو عامل مرتبط با سندرم متابولیک دارد.

حافظه را تقویت می کند.

با افزایش سن مردان، آن ها وارد مرحله ای می شوند که به آن آندروپوز گفته می شوند که در واقع نسخه مردانه یائسگی است. آندروپوز می تواند باعث از دست دادن حافظه شود، به خصوص اگر با دیابت همراه باشد.

خوشبختانه مردان به طور طبیعی می توانند سلامت روانی خود را با استفاده از جینسینگ بهبود بخشند. جینسینگ آسیایی و امریکایی عملکرد و خلق و خوی مغز را تقویت می کنند. جینسینگ امریکایی به ویژه برای حافظه فعال بسیار مفید است.

خواص جینسینگ برای زنان

خواص جینسینگ برای زنان

خواص جینسینگ برای زنان

در ادامه به خواص گیاه جینسینگ برای زنان می پردازیم:

دارای اثرات ضد التهابی است.

جینسینگ حاوی ترکیبی به نام جینسنوزید است که این گیاه را به چنین داروی مؤثری تبدیل کرده. جینسنوزیدها دارای خواص آرامش بخش، ضد التهابی و ضد سرطانی هستند.

به کاهش استرس کمک می کند.

جینسینگ هم چنین حاوی ماده است که به عنوان سازگار کننده شناخته می شود و توانایی مبارزه با استرس، اضطراب و فشارهای روانی را افزایش می دهد.

سطح هورمونی را در زنان یائسه متعادل می کند.

گیاه جینسینگ فیتواستروژن یا منبع غذایی استروژن است که از هورمون استروژن زن تقلید می کند و احتمالاً برای متعادل سازی سطح هورمون ها که در زنان یائسه بسیار متغیر است،سودمند است.

می تواند به کاهش درد در طول دوره قاعدگی کمک کند.

جینسینگ فقط برای زنان یائسه مفید نیست. هم چنین از این دارو برای درمان زنان جوان که دچار قاعدگی دردناک یا PMS می شوند، استفاده می شود. حتی گفته می شود که جینسینگ درد زایمان را کاهش می دهد.

دارای خواص ضد سرطانی است و می تواند به مقابله با سرطان سینه کمک کند.

در چند سال گذشته مطالعات زیادی انجام شده است که به بررسی خواص ضد سرطانی جینسینگ پرداخته است و یافته ها نشان می دهد که این گیاه می تواند توانایی محافظتی در برابر سرطان پستان ایجاد کند.

می تواند به تقویت تراکم استخوان کمک کند.

یکی دیگر از زمینه هایی که مطالعات در آن ادامه دارد، تأثیر مفید جینسینگ بر تراکم استخوان است. زنان یائسه بسیار مستعد تغییرات در تراکم استخوان هستند که منجر به خطر بیشتر شکستگی و آسیب آن ها می شود.

دارای خواص ضد پیری است.

جینسینگ به دلیل دارا بودن خواص ضد پیری در حال حاضر به عنوان یک ماده فعال در بسیاری از محصولات زیبایی مانند کرم صورت مورد استفاده قرار می گیرد.

بهترین نوع جینسینگ برای زنان کدام است؟

بهترین نوع جینسینگ برای زنان

بهترین نوع جینسینگ برای زنان

تمام انواع جینسینگ می تواند برای سلامتی مفید باشد، اما تصور می شود که جینسینگ امریکایی بهترین انتخاب برای زنان است.

جینسنگ قرمز که همان جینسینگ آسیایی بخارپز شده است، بیشتر برای مردان مناسب است، اما می تواند برای هر دو جنس مزایایی داشته باشد.

برخی از عوارض جانبی ناشی از استفاده از جینسینگ ثابت شده است که شامل فشار خون بالا، سردرد و بی خوابی است. بنابراین توصیه می شود قبل از استفاده از جینسینگ با یک پزشک متخصص مشورت کنید، به خصوص اگر سابقه مشکلات قلبی دارید.

خواص جینسینگ قرمز

خواص جینسینگ قرمز

خواص جینسینگ قرمز

مقوی عمومی بدن است.

جینسینگ قرمز به عنوان یک تقویت کننده عمومی استفاده می شود. این دارو با از بین بردن استرس، افزایش استقامت بدن، افزایش استقامت ورزشی و… بر بدن و بهبود سلامت کلی آن تأثیر می گذارد.

برای مغز خوب است.

در طب سنتی معتقدند که جینسنگ قرمز می تواند حافظه و تمرکز را افزایش دهد. هم چنین این گیاه برای درمان زوال عقل و بیماری آلزایمر مفید است. جینسینگ قرمز کره ای در افزایش آرامش نیز مفید است و می توانید از آن برای مبارزه با استرس، اضطراب، افسردگی و روان پریشی استفاده کنید.

به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

جینسینگ قرمز می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. و با گرم کردن بدن، عفونت ها را درمان کند. هم چنین این نوع جینسینگ می تواند برای سندرم خستگی مزمن استفاده شود.

میزان هموگلوبین خون را افزایش می دهد.

برای افرادی که مبتلا به کم خونی هستند، مصرف جینسینگ می تواند گلبول های قرمز بدن را افزایش دهد چراکه در جینسینگ آهن وجود دارد که برای تولید گلبول های قرمز مفید است.

از بیماری های قلبی جلوگیری می کند.

بیماری های قلبی بیشتر در اثر انسداد جریان خون و اختلال در اکسیژن رسانی به قلب ایجاد می شوند. جینسینگ قرمز گردش خون را هموار می کند. اگر گردش خون به خوبی انجام شود، به بهبود سلامت قلب و سیستم عصبی کمک شایانی می شود.

نکات مهم قبل از مصرف جینسینگ

نکات مهم قبل از مصرف جینسینگ

نکات مهم قبل از مصرف جینسینگ

هنگامی که می خواهید از جینسینگ استفاده کنید، بهتر است به یک سری نکات توجه کرده و سپس آن را مصرف کنید:

ابتدا عوارض جانبی آن را بشناسید. اگرچه مصرف جینسینگ به ندرت عوارض جانبی جدی ایجاد می کند با این حال مهم است که به دوز توصیه شده پای بند باشید زیرا مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به شرایطی مانند بی خوابی، سردرد، عصبی شدن، ناراحتی معده یا افزایش فشار خون شریانی شود.

موارد منع مصرف آن را بررسی کنید. هم چنین، علیرغم اینکه جینسینگ یک گیاه طبیعی است، مصرف آن در برخی موارد خاص بسیار توصیه نمی شود از جمله:

 1. بیماران دیابتی که برای کنترل بیماری از داروهای کاهش قند خون استفاده می کنند.
 2. بیماران مبتلا به فشار خون بالا که برای تقویت انقباض قلب از دارو استفاده می کنند.
 3. افراد مبتلا به بیماری هایی مانند مولتیپل اسکلروزیس، آرتریت روماتوئید یا لوپوس
 4. بیمارانی که داروهای ضد پلاکت مصرف می کنند.
 5. کودکان زیر 12 سال
 6. زنان باردار و شیرده

روش های مصرف جینسینگ

روش های مصرف جینسینگ

روش های مصرف جینسینگ

 • خوردن ریشه جینسینگ: آن را بشویید، 10 دقیقه بخار دهید تا نرم شود، به برش های نازک تقسیم کنید و مقدار کمی از آن را بجوید. چنانچه طعم آن را دوست ندارید، می توانید به آن عسل اضافه کنید.
 • نوشیدن چای جینسینگ: برای تهیه چای جینسینگ، یک یا دو ریشه جینسینگ را خرد کنید، در یک قابلمه با یک لیتر آب بریزید و بگذارید بجوشد. وقتی شروع به جوشیدن کرد، شعله را کم کنید و بگذارید 45 دقیقه بپزد. سپس مایع به دست آمده را صاف کنید و محلول را بنوشید. می توانید یک تا دو فنجان چای جینسینگ در روز مصرف کنید.
 • مصرف قرص یا کپسول جینسینگ: هم چنین می توانید جینسینگ را به شکل قرص و کپسول از داروخانه ها یا عطاری ها تهیه کرده و به عنوان مکمل غذایی استفاده کنید. دوز معمول یک تا دو کپسول در روز و معمولاً همراه با صبحانه است. هرگز از دوز توصیه شده روی بسته بندی تجاوز نکنید.
 • مصرف پودر جینسینگ: یک راه ساده برای مصرف جینسینگ این است که آن را به شکل پودر خریداری کنید و کمی روی غذا بپاشید. به عنوان مثال می توانید هنگام پخت برنج آن را به آب برنج اضافه کنید یا روی دیگر غذاها بپاشید.

جینسینگ و لاغری

جینسینگ و لاغری

جینسینگ و لاغری

جینسینگ به دلیل افزایش انرژی، بهبود عملکرد شناختی، جلوگیری از سرطان و حتی کمک به کاهش وزن مشهور است.

جینسینگ علاوه بر تأمین انرژی از طریق تحریک متابولیسم پایه، خواص متفاوتی از خود نشان می دهد که می تواند به کاهش وزن کمک کند.

خاصیت ضد چاقی دارد: عصاره جینسینگ چینی با تحریک اکسیداسیون چربی ها و در نتیجه کاهش چربی بدن، بهبود سطح انسولین و گلوکز و جلوگیری از فشار خون بالا از چاقی جلوگیری می کند. جینسینگ قرمز با کاهش کلسترول، گلوکز خون، سطح لپتین از افزایش وزن جلوگیری می کند و چربی بدن را کاهش می دهد. جینسنوزیدهای موجود در جینسینگ با تأثیر بر مکانیسم های مولکولی که منجر به کاهش اشتها، کاهش قند خون و کاهش سطح چربی خون می شود، اثر ضد چاقی دارند.

قند خون را کنترل می کند: تحقیقات نشان می دهد که جینسینگ قند خون را در افراد مبتلا یا بدون دیابت کاهش می دهد.

قطعات ریشه جینسینگ می توانند سطح گلوکز بعد از غذا را تا 120 دقیقه بعد از غذا کاهش دهند. درمان جینسینگ 8 هفته ای که برای بیماران دیابتی غیر وابسته به انسولین انجام می شد، کاهش قند خون همراه با کاهش وزن بدن را گزارش می کرد.

حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد.

جینسنوزید با افزایش حساسیت به انسولین باعث کاهش وزن، به ویژه کاهش توده چربی می شود. جینسنوزیدها هم چنین با بهبود حساسیت به انسولین و ترویج جذب گلوکز از رسوب چربی جلوگیری می کنند.

هضم غذا را بهبود می بخشد.

روده ما حاوی میکروارگانیسم های سالم است که به هضم غذا کمک می کند.

میکروب های موجود در روده افراد چاق حداکثر انرژی را از رژیم غذایی دریافت می کنند و مسیرهایی را که از تجمع چربی در بافت ها و خون پشتیبانی می کند، فعال می کنند. نوع میکرو فلور موجود در جینسنوزید می تواند بر وزن بدن و متابولیسم تأثیر بگذارد.

باعث افزایش قدرت و استقامت برای انجام تمرینات ورزشی می شود.

عصاره جینسینگ در بسیاری از نوشیدنی های انرژی زا وجود دارد و به نظر می رسد استقامت بدن را افزایش می دهد.

عوارض مصرف جینسینگ زیاد برای بدن

عوارض مصرف جینسینگ

عوارض مصرف جینسینگ

اگرچه همه عوارض جانبی جینسینگ شناخته نشده است، با این حال تصور می شود این گیاه برای اغلب افراد بی خطر است.

نکته: چنانچه پس از مصرف جینسینگ علائم آلرژیکی مانند مشکل در تنفس، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو در شما ظاهر شد، یا دچار تب شدید، سوزش در چشم ها، بثورات پوستی یا ایجاد تاول در پوست شدید به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی شایع شامل موارد زیر است:

 1. اسهال
 2. بی خوابی
 3. سردرد
 4. ضربان قلب سریع
 5. افزایش یا کاهش فشار خون
 6. خونریزی غیرمتعارف از واژن
سخن پایانی

استفاده از گیاهان دارویی برای درمان بیماری های مختلف از دیرباز رایج بوده است. یکی از این گیاهان، ریشه ای دارویی به نام جینسینگ است که در انواع مختلف امریکایی، آسیایی و سیبری یافت می شود. معروف ترین انواع این گیاه، جینسینگ قرمز کره ای و امریکایی است که دارای خواص گوناگون برای زنان و مردان است. این گیاه را می توان به صورت تازه مصرف کرد یا از آن چای تهیه کرد. هم چنین قرص و پودر جینسینگ هم در داروخانه ها عرضه می شود. چنانچه از بیماری زمینه ای رنج می برید، قبل از مصرف جینسینگ، حتماًبا پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *