آشپزی, خواص ادویه جات

ادویه باربیکیو چیست؟ ترکیبات و طرز تهیه آن چیست؟ نحوه مصرف و موارد استفاده

ادویه باربیکیو چیست؟ ترکیبات و طرز تهیه آن چیست؟ نحوه مصرف و موارد استفاده

آشپزها همیشه یک فوت کوزه گری دارند که باعث می شود طعم و مزه غذاهای آن ها با سایر افراد متفاوت شود. ممکن است شما هم بارها از خودتان پرسیده باشید که چه عاملی می تواند باربیکیو شما را خوشمزه کند؟ اجازه دهید ما به شما این فوت کوزه گری را آموزش دهیم! درواقع آن چیزی که باعث خوش طعم و خوشمزه شدن یک باربیکیو می شود، ادویه آن است. اگر شما بتوانید ادویه باربیکیو را به دست بیاورید می توانید غذایی درست کنید تا همگان را شگفت زده کند.

ادویه باربیکیو چیست؟

ادویه باربکیو چیست؟

ادویه باربیکیو چیست؟

اگر سری به آشپزخانه منزلتان بزنید متوجه می شوید که همسر و یا مادر شما همیشه در گنجه های خود یک سری ظروف دارد که از مواد درون آن ها در طبخ غذاهای خودشان استفاده می کنند. درواقع همین مواد هستند که به غذاها رنگ و بویی دو چندان هدیه می نمایند. این مواد چیزی جز ادویه ها نیستند. حال اگر شما قصد کرده باشید تا گوشت را به کمک حرارت غیر مستقیم و بر روی گریل درست کنید، نیازمند ادویه باربیکو هستید.

شما می توانید از این ادویه برای طبخ و پختن هر نوع گوشتی استفاده کنید. اما به صورت معمول از آن بیشتر در هنگامی استفاده می شود که بخواهند باربیکیو آماده کنند. برای این منظور شما در ابتدا به یک گریل احتیاج پیدا خواهید کرد. این گریل شما باید بر روی خود یک توری فلزی داشته باشد تا از برخورد مستقیم مواد غذایی شما با حرارت، جلوگیری کند. این گونه طبخ گوشت باعث سالم ماندن هرچه بیشتر آن و ارائه طعم واقعی گوشت خواهد شد.

ترکیبات موجود در ادویه باربیکیو چیست؟

ترکیبات موجود در ادویه باربکیو چیست؟

ترکیبات موجود در ادویه باربیکیو چیست؟

اکنون نوبت آن رسیده است که شما را با ترکیب جادویی ساخت ادویه باربیکیو آشنا کنیم. موادی که در ساخت این ادویه مورد استفاده قرار می گیرند عبارت اند از:

 • شکر قهوه ای: به میزان 4/3 فنجان
 • نمک: به میزان 2/1 فنجان
 • فلفل سفید و سیاه: به میزان 2 قاشق غذاخوری
 • پودر سیر: به میزان 2 قاشق غذاخوری
 • دارچین: به میزان 1 قاشق غذاخوری
 • زیره سبز: به میزان 1 قاشق غذاخوری
 • فلفل قرمز: به میزان 1 قاشق غذاخوری
 • پودر گشنیز: به میزان 1 قاشق غذاخوری
 • پودر خردل: به میزان 2/1 قاشق غذاخوری

شما می توانید تمامی این ترکیبات را از عطاری ها خریداری کنید و با مخلوط کردن آن ها با یکدیگر به ادویه جادویی بابکیو دست پیدا کنید.

طرز تهیه ادویه باربیکیو در منزل

طرز تهیه ادویه باربکیو در منزل

طرز تهیه ادویه باربیکیو در منزل

اکنون اجازه دهید تا شما را با نحوه تهیه ادویه باربیکیو در منزل آشنا کنیم. در همین ابتدا باید بدانید که تولید این ادویه بسیار ساده است و تهیه آن در منزل به هیچ امکانات به خصوصی نیاز ندارد. اول از همه باید شکر قهوه ای تازه ای که خریده اید را به خوبی در دستگاه میکسر، میکس کنید. اگر شکر قهوه ای شما کمی سفت باشد، بدانید و آگاه باشید که این شکر، تازه نیست! پس حواستان را در هنگام خرید جمع کنید!

در مرحله بعدی زمان اضافه کردن فلفل است. اگر شما به جای پودر فلفل از دانه های آن استفاده می کنید، لازم است تا قبل از اضافه کردن، آن را به خوبی پودر کنید. حال تمامی ادویه ای که در قسمت قبل به آن اشاره شد و شما آن ها را تهیه کرده اید را به میکسر اضافه کنید. باید اجازه دهید تا ادویه شما به خوبی با هم مخلوط شوند و در نهایت به یک ادویه باربیکیو یک دست، برسید.

نکات جانبی در زمان تهیه ادویه باربیکیو

نکات جانبی در زمان تهیه ادویه باربکیو

نکات جانبی در زمان تهیه ادویه باربیکیو

 • اگر شما نتواستید شکر قهوه ای تهیه کنید، می توانید به جای آن از شکر سفید و ساده هم بهره ببرید. اما فراموش نکنید که ترکیب شکر قهوه ای با سایر مواد، ادویه شما را بی نظیر خواهد کرد.
 • برخی از افراد دوست دارند تا ادویه باربیکیو آن ها تند باشد. پس می توانند از فلفل قرمز بیشتری استفاده کنند.
 • همچنین این امکان برای شما وجود دارد که از پودر پاپریکا شیرین نیز در ساخت این ادویه استفاده کنید. البته اگر احساس کردید که اضافه کردن این پودر ادویه شما را تندتر خواهد کرد، از میزان فلفل مورد استفاده کم کنید.

نحوه نگهداری از ادویه های باربیکیو

نحوه نگهداری از ادویه های باربکیو

نحوه نگهداری از ادویه های باربیکیو

ادویه باربیکیو را باید درون ظروف شیشه ای نگهداری کنید. حواستان باشد که به خوبی درب شیشه را ببندید. ضمنا ادویه را حتما در فضای تاریک قرار داده و از برخورد مستقیم نور خورشید به آن جلوگیری کنید. اگر به خوبی درب شیشه ادویه را نبندید ورود هوا به آن باعث بی مزه شدن ادویه و از بین رفتن خاصیت آن خواهد شد. در این صورت شما می تواند تا 6 ماه از این ادویه استفاده کنید.

نحوه و میزان مصرف ادویه باربیکیو

نحوه و میزان مصرف ادویه باربکیو

نحوه و میزان مصرف ادویه باربیکیو

شما برای اینکه از این ادویه باربیکیو استفاده کنید، دو روش را پیش روی خود دارید. در روش اول شما می توانید ابتدا گوشت خود را بر روی گریل قرار دهید و اجازه داده تا گوشت کمی بپزید. حال ادویه را بر روی آن بریزید. در این گونه طبخ به دلیل آن که گوشت به صورت غیر مستقیم حرارت می بیند، طعم ادویه و گوشت حفظ خواهد شد. همچنین به دلیل استفاده نکردن از روغن، مطمئنا به غذای سالم تری دست پیدا خواهید کرد.

در روش دوم نیاز است که ابتدا نصف یک لیوان آب، نصف یک لیوان آب لیمو، مقداری روغن و دو لیوان ماست را با هم مخلوط کنید. حال ادویه باربیکو خود را درون این مواد بریزید. کافی است تا گوشتی که می خواهید بپزید را به مدت 1 تا 2 ساعت در این ترکیب قرار دهید. اگر دوست داشتید می تواند برای خوشمزه تر کردن گوشت خود، مقداری سس مایونز هم به آن اضافه کنید.

ادویه باربیکیو را در چه غذاهایی استفاده می کنند؟

ادویه باربکیو را در چه غذاهایی استفاده می کنند؟

ادویه باربیکیو را در چه غذاهایی استفاده می کنند؟

هر زمان که شما قصد کردید تا انواع گوشت را به صورت گریل شده آماده کنید، می توانید از این ادویه استفاده نمایید. همچنین در زمان هایی که قصد طبخ کباب بر روی منقل را هم دارید، می توانید کمی ادویه باربیکو را بر روی گوشت خود بزنید تا مزه ای بی نظیر را به آن بدهید. این ادویه برای هر نوع کباب از جمله مرغ و گوشت و جوجه مناسب است. پس اگر به دنبال خوشمزه تر کردن کباب های خود هستید، بدون شک باید از ادویه باربیکیو در زمان طبخ آن ها استفاده کنید.

نتیجه گیری

ادویه های موادی هستند که باعث خوشمزه تر شدن و لذیذتر شدن غذاها خواهند شد. یکی از پرکاربردترین ادویه های غذایی، ادویه باربیکیو است. شما می توانید ترکیبات اولیه این ادویه را از هر عطاری که صلاح می دانید خریداری کرده و در خانه این ادویه را آماده کنید. برای این کار کافی است تا تمامی مواد را به خوبی با یکدیگر مخلوط کرده و آن ها را میکس کنید. حال می توانید ادویه را در زمان طبخ کباب به انواع گوشت بزنید و نوش جان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *