آشپزی, خواص ادویه جات

ادویه فسنجان چیست؟ موارد، ترکیبات و طرز تهیه ادویه خورشت فسنجان

ادویه فسنجان چیست؟ موارد، ترکیبات و طرز تهیه ادویه خورشت فسنجان

خورشت فسنجان یکی از بهترین و پرطرفدارترین غذاهای ایرانیست که اصالت آن به منطقه سرسبز گیلان برمی گردد.مواد و ترکیبات این غذا بسیار ساده بوده و درست کردن آن نیاز به زمان ، مهارت و حوصله زیاد دارد. ادویه خورشت فسنجان نیز مانند سایر غذاها جزء جداناشدنی این خورشت به حساب می آید. از اینرو تصمیم گرفتیم تا در این مقاله درباره ادویه فسنجان و طرز تهیه این غذای لذیذ توضیحات مفیدی دهیم.

ادویه فسنجان چیست؟

ادویه فسنجان چیست؟

ادویه فسنجان چیست؟

ادویه ریشه و اساس هرغذایی است که باید در انتخاب آن دقت بیشتری داشته باشید. ادویه استفاده شده در خورشت فسنجان عبارت است از:

  1. نمک
  2. زردچوبه 
  3. زعفران
  4. فلفل سیاه
  5. مقداری دارچین

توجه داشته باشید که زعفران به این غذا عطر و طعم دل انگیزی می دهد و استفاده از آن یکی از ضروریات خورشت فسنجان می باشد. استفاده از مقدار کمی شکر در طعم دادن به خورشت می تواند بسیار موثر باشد. ترکیب گردوی تازه و مقداری سبزی معطر می تواند روح تازه ای به خورشت فسنجان شما بدهد.

دارچین بعنوان یک طعم دهنده استفاده می شود و کاملا اختیاری می باشد. همچنین فلفل سیاه استفاده شده در خورشت فسنجان باید بسیار کم باشد تا طعم خورشت را تغییر ندهد.

موارد و ترکیبات ادویه خورشت فسنجان چیست؟

موارد و ترکیبات ادویه خورشت فسنجان

موارد و ترکیبات ادویه خورشت فسنجان

مواد و ترکیب بکار رفته در خورشت و رعایت بعضی از نکات آشپزی یکی از نکات مهم برای تهیه یک خورشت فسنجان خوشمزه می باشد. ترکیب استفاده شده در خورشت فسنجان به شرح زیر می باشد:

فسنجان با مرغ ، گوشت گوساله یا گاو ،گوشت چرخ کرده و در بسیاری موارد و بیشتردر مناطق شمالی با بعضی از پرندگان شکاری تهیه می شود و با توجه به طبع گرمی که دارد برای فصل پاییز و زمستان بسیار مناسب می باشد. رب انار و گردو بهمراه ادویه خورشت فسنجان از ترکیب های اولیه و کلی این خورشت به حساب می آیند.

طرز تهیه ادویه خورشت فسنجان 

طرز تهیه ادویه خورشت فسنجان

طرز تهیه ادویه خورشت فسنجان

همانطورکه میدانید تازه بودن ادویه می تواند در طعم غذا بسیار موثر باشد . از اینرو شما می توانید تمامی ادویه جات را خودتان تهیه و آماده نمائید و یا از جاهای معتبر خریداری کنید تا از سالم بودن و تازه بودن آن اطمینان حاصل نمائید. بنابراین ترکیب مناسب و به اندازه ادویه خورشت فسنجان و همچنین مواد ضروری استفاده شده در این خورشت، می تواند طعمی بینظیر از یک خورشت اصیل ایرانی را در ذهن شما تداعی کند.

ادویه فسنجان را کی باید به غذا اضافه کنیم؟

ادویه فسنجان را کی باید به غذا اضافه کنیم؟

ادویه فسنجان را کی باید به غذا اضافه کنیم؟

رعایت یکسری نکات ریز در آشپزی اهمیت ویژه ای دارد که در صورت عدم رعایت آن ممکن است غذای شما طعم و مزه مورد نظر را نداشته باشد. زمان اضافه کردن ادویه در غذا بسیار مهم است . خورشت فسنجان نیز از این امر مستثنا نیست. در واقع در همان مراحل اولیه طبخ غذا باید ادویه خورشت فسنجان را اضافه کنیم تا همراه با غذا و در طولانی مدت طعم دلنشینی به غذا بدهد.

نکات مهم برای تهیه خورشت فسنجان

نکات مهم برای تهیه خورشت فسنجان

نکات مهم برای تهیه خورشت فسنجان

هر غذایی نکات مخصوص به خود دارد که باید در هنگام تهیه غذا دقت بیشتری به آن شود. بنابراین نکاتی برای آماده کردن خورشت فسنجان نیز وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

برای اینکه چربی داخل گردو آزاد شود بهتر است یک تکه یخ به آن اضافه کنید که با وارد شدن شوک ، چربی گردو آزاد شده و خورشت لعاب بگیرد. بنابراین نیازی نیست در خورشت فسنجان از روغن استفاده شود.

خورشت باید در حرارت کم و به مدت طولانی روی شعله گاز باشد.

استفاده از گردوی تازه می تواند طعم غذا را لذیذتر و خوشمزه تر کند.

استفاده از گردوی تازه و مرغوب می تواند در طعم غذا بسیار موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *