خواص ادویه جات

ادویه ماسالا چیست؟ ترکیبات، طرز تهیه و موارد استفاده

ادویه ماسالا چیست؟ ترکیبات، طرز تهیه و موارد استفاده

ادویه ماسالا یکی از ادویه های معروف هندی است که به غذاهای جهانی از جمله غذاهای ایرانی راه پیدا کرده است. افرادی که به هند سفر می کنند، معتقد هستند بازار ادویه آن، یکی از بازارهای دیدنی و خوش عطر در جهان است. این ادویه اگر به درستی تهیه شود، طعم و عطر فوق العاده ای خواهد داشت. جالب است بدانید هندی ها معتقد هستند ترکیب مناسب ادویه جات در رژیم غذایی می تواند با ایجاد تعادل بین بدن، ذهن و روح به سلامت کلی بدن انسان کمک کند.

ادویه ماسالا چیست؟

ادویه ماسالا چیست؟

ادویه ماسالا چیست؟

ادویه ماسالا با نام اصلی «گرام ماسالا» در هند شناخته می شود. اصطلاح «گرام» در فرهنگ لغت هندی به معنای گرم و تند بوده و «ماسالا» به معنی «مخلوط ادویه» است. به طور کلی می توان گفت گرام ماسالا به ترکیبی از ادویه جات گرم کننده بدن گفته می شود که ترکیب جادویی آن، گرما را به بدن می رساند، در نتیجه سم زدایی و متعادل کننده کل سیستم بدن است. پس در این روزها که غذاهای سردی زیاد شده است برای برطرف کردن سردی آنها می توان از گرام ماسالا استفاده کرد. ترکیبات این ادویه معمولا برشته می شوند تا طعم و عطر بیشتری به غذا یا ترشیجات بدهند.

مواد و ترکیبات لازم برای تهيه ادویه ماسالا

مواد و ترکیبات لازم برای تهيه ادویه ماسالا

مواد و ترکیبات لازم برای تهيه ادویه ماسالا

باید بدانید تهیه ادویه ماسالا دارای دستورالعمل واحدی نیست. مواد تشکیل دهنده بر اساس منطقه و ترجیحات فردی هر سرآشپزی متفاوت خواهد بود. به طور مثال گرام ماسالایی که در شمال هند، از جمله منطقه پنجاب تهیه می شود، فقط از فلفل سیاه برای عنصر تندی این ادویه استفاده می شود و بقیه ترکیبات بر پایه ادویه جات معطر و شیرین تمرکز دارد و این نوع گرام ماسالا بسیار ملایم خواهد بود. در حالیکه هر چه به طرف جنوب هند نزدیک شویم، این ادویه تندتر و به قولی داغ تر می شود زیرا فلفل قرمز یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده گرام هندی می شود.

به هر حال تصمیم با شماست که این ادویه را می خواهید به صورت شیرین یا تند استفاده کنید. در ادامه مواد و ترکیبات لازم برای تهیه گرام ماسالا آورده شده است، حال شما با توجه به ذائقه خود می توانید برخی ترکیبات را حذف کنید.

 1. پودر زیره سبز: 3 قاشق غذاخوری
 2. پودر تخم گشنیز: 2 قاشق مرباخوری
 3. پودر هل سبز: 2 قاشق مرباخوری
 4. پودر فلفل سیاه: 2 قاشق مرباخوری
 5. پودر دارچین: 5/1 قاشق مرباخوری
 6. پودر میخک: 1 قاشق مرباخوری
 7. پودر جوز هندی: 1 قاشق مرباخوری
 8. پودر فلفل قرمز: 1 قاشق چایخوری (قابل حذف بر اساس ذائقه)
 9. پودر رازیانه: 5/1 قاشق چایخوری (قابل حذف بر اساس ذائقه)
 10. پودر انیسون ستاره ای: 1 قاشق مرباخوری (قابل حذف بر اساس ذائقه)
 11. پودر برگ بو: 1 قاشق مرباخوری (قابل حذف بر اساس ذائقه)

طرز تهیه ادویه گرام ماسالا

طرز تهیه ادویه گرام ماسالا

طرز تهیه ادویه گرام ماسالا

طرز تهیه و ترکیب ادویه ماسالا منحصر بفرد است. شاید ترکیب ادویه جات دیگر را بعد از اینکه به پودر تبدیل می شدند یک تا دو دقیقه تفت می دادید؛ اما گرام ماسالا قبل از اینکه به پودر تبدیل شود باید داخل تابه تفت داده شود یا بهتر است بگوییم برشته شود.

همه ترکیبات گفته شده در قسمت قبل را به صورت چوب و دانه قبل از پودر شدن داخل یک تابه روی حرارات ملایم قرار دهید، حدود 10 تا 15 دقیقه همان طور که روی حرارت ملایم است، هم بزنید. زمانی که بوی ادویه های برشته شده، فضا را پر کند و رنگ آنها کمی تیره شوند، زمان خاموش کردن حرارت زیر تابه است. به هیچ وجه حرارت زیر تابه را زیاد نکنید.

بعد از گذشت مدت زمان گفته شده، ترکیبات تفت داده شده را داخل یک ظرف بریزید و بگذارید کاملا خنک شود. اگر عجله دارید می توانید ظرف حاوی ترکیبات را به مدت چند دقیقه داخل فریزر بگذارید. حالا نوبت آن رسیده است تا ترکیبات کاملا سرد شده را با آسیاب برقی یا هاون به پودر تبدیل کنید. عطر خیلی خوبی به مشام می رسد. حالا پودر گرام ماسالای تهیه شده را در یک ظرف در بسته گذاشته و در جای خشک و خنکی نگهداری کنید.

خواص ادویه گرام ماسالا

خواص ادویه گرام ماسالا

خواص ادویه گرام ماسالا

ادویه ماسالا با توجه به ترکیباتی که دارد دارای خواص بسیاری است. این ادویه هندی از سوء هاضمه جلوگیری کرده، آرامش بخش بوده و به عنوان ضدعفونی کننده بدن عمل می کند. به سلامت دستگاه گوارش کمک کرده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می بخشد، سوخت و ساز بدن را بالا می برد. طعم منحصر بفرد و عطر ویژه ای که دارد را نیز می توان جز خواص این گرام ماسالای کم نظیر دانست.

موارد استفاده از ادویه گرام ماسالا

موارد استفاده از ادویه گرام ماسالا

موارد استفاده از ادویه گرام ماسالا

در برخی از مناطق هند از ادویه ماسالا فقط برای درست کردن ترشیجات استفاده می شود ولی در برخی مناطق دیگر از این ادویه گرم در تهیه غذا نیز استفاده می شود. البته باید بدانید اضافه کردن گرام ماسالا به هر غذایی، باعث طعم دار شدن آن می شود. از جمله این غذاها می توان به غذاهای کبابی، بریانی و سبزیجاتی مانند اسفناج و غذاهای با پایه حبوبات اشاره کرد.

زمان اضافه کردن ادویه گرام ماسالا به غذا کی می باشد؟

زمان اضافه کردن ادویه گرام ماسالا به غذا کی می باشد؟

زمان اضافه کردن ادویه گرام ماسالا به غذا کی می باشد؟

زمان اضافه کردن گرام ماسالا بستگی به نوع غذایی است که آماده می کنید. اگر گوشتی را برای کباب آماده می کنید و قصد دارید از این ادویه هندی برای طعم دار کردن آن استفاده کنید، بهتر است همراه با دیگر موادی که به گوشت اضافه می کنید از این ادویه استفاده کرده و بگذارید گوشت مدت زمانی در این ادویه خوابانده شود. اگر غذا پختنی است بهتر است در انتهای پخت یعنی یک ربع ساعت قبل از اینکه غذا را از روی اجاق بردارید ادویه ماسالا را به غذا اضافه کنید. البته در خوراک آلو، خوراک گل کلم، خوراک نخودفرنگی و پوره سیب زمینی بهتر است گرام ماسالا در همان ابتدای پخت، به غذا اضافه شود.

تفاوت گرام ماسالا و کاری

تفاوت گرام ماسالا و کاری

تفاوت گرام ماسالا و کاری

شاید به نظر بیاید ادویه ماسالا و ادویه کاری هر دو ریشه در فرهنگ هندی دارند. این در حالی است که پودر کاری بازمانده استعمار هند توسط بریتانیا است ولی گرام ماسالا یک ادویه مخلوط واقعی هندی است. البته تفاوت دیگری که با یکدیگر دارند، نوع ترکیبات آنها است.

اکثر دستورالعمل هایی که نیاز به پودر کاری دارند، آن را در مراحل اولیه پخت و پز اضافه می کنند. در مقابل، آشپزهای هندی نوع ادویه ماسالا را در انتهای پخت اضافه می کنند؛ به جزء موارد گفته شده در قسمت قبل که اشاره شد، در ابتدای پخت این ادویه اصیل هندی اضافه می شود.

مزه، طبع و مصلحات ادویه ماسالا

مزه، طبع و مصلحات ادویه ماسالا

مزه، طبع و مصلحات ادویه ماسالا

گرام ماسالا دارای شیرینی ملایم و در عین حال کمی تندی است. شاید اگر از ترکیبات به درستی استفاده نکنید شما را یاد ادویه کاری بیندازد.

ادویه ماسالا دارای طبع گرم بوده و یکی از مصلحات آن، سماق است. اگر حس کردید از این ادویه بیش از حدی که باید استفاده کرده اید و دچار خارش گرمی شدید، بهتر است کمی سماق که سردی است استفاده کنید.

ادویه جایگزین برای گرام ماسالا

ادویه جایگزین

ادویه جایگزین

خیلی از افراد معتقد هستند که ادویه کاری یک ادویه جایگزین برای ادویه ماسالا است. این در حالی است که ادویه ها به ذائقه افراد بستگی دارند. تا وقتی افراد نتوانند جایگزین مناسب برای گرام ماسالا پیدا کنند، بهتر است از همین ترکیب استفاده کنند.

بهترین ترکیبات ادویه ماسالا را از سایت ادویه جلالی تهیه کنید

بهترین ترکیبات ادویه ماسالا را از سایت ادویه جلالی تهیه کنید

بهترین ترکیبات ادویه ماسالا را از سایت ادویه جلالی تهیه کنید

ادویه های تازه و پودر نشده را برای تهیه ادویه ماسالا می توانید از سایت ادویه جلالی با مناسب ترین قیمت سفارش دهید. البته می توانید انواع گرام ماسالا را به صورت آماده نیز از این سایت به صورت اینترنتی خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *